531

BIBLIA JANA ZIARNKI t. 1-3 wyd. 1621

BIBLIA JANA ZIARNKI

LA SAINCTE BIBLE FRANÇOISE

selon la vulgaire latine reueue par le commandement du Pape Sixte V et imprimeé de l'authorité de Clement VIII. Avec sommaires sur chague Liure du Nouueau Testament extraicts des Annales du Cardinal Baronius [...]. Par Pierre Frizon, penitencier et chanoine de l'eglise de Reims. Premiere edition.

[T. 1-3 w 1 wol.].

A Paris 1621. Par Iean Richer et Pierre Chevallier.

folio, str. [10], 583, [1]; [4], 863, [1], 864-867 [mylnie 512]; 90, [52], frontispis w miedziorycie

TWARDA OPRAWA PEŁNA SKÓRA Z EPOKI, GRZBIET SIEDMIOPOLOWY Z ZAGĘSZCZONYM ZŁOCENIEM I SZYLDEM.

Stan BDB-/ minimalny ubytek dolnej krawędzi grzbietu, niewielekie zaplamienia wewnątrz, ŁADNY EGZEMPLARZ

Na początku dwie karty tyt.: sztychowana (frontispis) i typograficzna.

Bogato ilustrowany francuski, katolicki przekład Pisma św. zwany Biblią Frizona - od nazwiska tłumacza, lub Biblią Ziarnki - od nazwiska ilustratora. Dzieło ozdobione 70 rycinami w tekście obejmującymi sceny rodzajowe i portrety.

Jan Ziarnko (1575-1630) - urodzony we Lwowie polski malarz i grafik działający głównie we Francji, sygnujący swe prace jako "J. Ziarnko", z francuska "I. Le Grain", po włosku "Grano" - niemal zawsze z przydomkiem "Polonus", czasem "Leopoliensis".

Wykonał blisko 40 ilustracji do prezentowanego tu wydania Biblii, z czego ponad 30 własnoręcznie sztychował (pozostałe zostały wykonane przez rytowników francuskich, m.in. L. Gaultiera, M. Lasne, J. Messagera, M. Taverniera). Niektóre ryciny noszą słabo widoczne sygnatury Ziarnki (np. ilustracja Księgi Ezdrasza na s. 483 i do Apokalipsy na s. 811 - w obu przypadkach w t. 2).

Liczne drzeworytowe inicjały. Tekstowi Biblii towarzyszy na końcu artykuł dotyczący różnic między tekstem katolickim i protestanckim.

XII Aukcja książek i starodruków
27 lutego 2021 CET/Warsaw
Cena wywoławcza
4 444 EUR
Wyświetleń: 79 | Ulubione: 1

Antykwariat Sobieski

27 lutego 2021 CET/Warsaw

Antykwariat Sobieski
ANTYKWARIAT SOBIESKI
Pułaskiego 31 / 3
62-800 Kalisz
+48609772993