WYSPIAŃSKI - DZIEŁA DRAMATYCZNE 12 wol., pierwsze i drugie wydania, skóra

WYSPIAŃSKI Stanisław

DZIEŁA DRAMATYCZNE

12 wol.

Akropolis. Dramat w 4-ech aktach. Kraków 1904. Odbito w Drukarni Uniw. Jagiellońskiego. Nakładem Autora, str. 160, [25], tabl. ilustr. 5 (w tym 4 rozkł.);

Bolesław Śmiały. Dramat w trzech aktach. Kraków 1903. Odbito w Drukarni Uniw. Jagiellońskiego. Nakładem Autora, str. 104, [6];

Meleager. Tragedya. Kraków 1916. Odbito w Drukarni Związkowej. Nakładem rodziny, str. 72, [4]; zachowana okładka wydawnicza;

Sędziowie. Tragedya. Kraków 1907Odbito w Drukarni W.L. Anczyca. Nakładem Autora, str. 65, [1]';

Legenda. Kraków 1904, Odbito w Drukarni Uniw. Jagiellońskiego. Nakładem Autora, str. 120, tabl. rozkł 3;

WeseleDramat w 3-ech aktach., Kraków 1908,  Odbito w Drukarni W.L. Anczyca i Spółki, str. 236, [2];

Kaziemierz Wielki. Kraków 1901, Odbito w Drukarni Uniw. Jagiellońskiego. Nakładem Autora, str. 43 ,[1];

AchilleisSceny dramatyczne, Kraków 1903. Odbito w Drukarni Uniw. Jagiellońskiego. Nakładem Autora, str. 174, [2]; zachowana okładka wydawnicza;

Noc listopadowa. Sceny dramatyczne. Kraków 1904. Odbito w Drukarni Uniw. Jagiellońskiego. Nakładem Autora, str. 201, [5]; zachowana okładka wydawnicza;

Wyzwolenie. Dramat w trzech aktach. Kraków 1904. Odbito w Drukarni Uniw. Jagiellońskiego. Nakładem Autora,str. 194, [4]; 1k. tablic skł.;

Corneille'a CYD. Kraków 1907. Odbito w Drukarni W.L. Anczyca. Nakładem Autora, str. 86; zachowane okładki kartonowe z epoki [?];

Daniel. Kraków 1908. Odbito w Drukarni W.L. Anczyca, nakładem rodziny, str ,str. 46, [2]; zachowane okładki kartonowe z epoki;

Dzieła dramatyczne Stanisława Wyspiańskiego (1869-1907), poety, dramatopisarza, malarza, architekta i grafika.

Poz. 1.

Wyd. 1. Misterium wawelskie, a zarazem jeden z najgłośniejszych dramatów Wyspiańskiego o zabarwieniu politycznym. Na stronach nieliczbowanych znajduje się część muzyczna dramatu napisana przez Bolesława Raczyńskiego. Dzieło ozdobione tablicami z reprodukcjami fotografi i fragmentów katedry na Wawelu i gobelinów katedralnych. Pieczęć Biblioteki Zofii i Jędrzeja Moraczewskich.

Zofia Anna Moraczewska z domu Gostkowska (ur. 4 lipca 1873 w Czerniowcach, zm. 16 listopada 1958 w Sulejówku) – polska działaczka społeczna i polityk lewicy, posłanka na Sejm Ustawodawczy oraz na Sejm III kadencji w II RP, żona Jędrzeja Moraczewskiego.

Jędrzej Moraczewski, ps. „E. K. Pomorski”, „Edward” (ur. 13 stycznia 1870 w Trzemesznie, zm. 5 sierpnia 1944 w Sulejówku) – polski inżynier kolejowy, major taborów Wojska Polskiego, działacz związkowy, polityk i publicysta, jeden z przywódców Polskiej Partii Socjalno-Demokratycznej i Polskiej Partii Socjalistycznej.

Poz. 2.

Wyd. 1. Pierwszy utwór Wyspiańskiego, którego wydanie książkowe sygnalizowano afi szami. Dramat obejmuje końcowy epizod konfl iktu pomiędzy
królem Bolesławem Śmiałym a biskupem Stanisławem, zakończonego śmiercią biskupa. Utwór po raz pierwszy został wystawiony w Krakowie w maju 1903 r. z inicjatywy Józefa Kotarbińskiego. Realizacja teatralna dramatu, do którego sam Wyspiański przygotował scenografię i kostiumy, zaskoczyła swym
nowatorstwem, była najpełniejszym wyrazem oryginalności autora jako artysty teatru.

Pieczęci oraz wpis własn. Biblioteki Zofii i Jędrzeja Moraczewskich.

Poz. 3.

Wyd.2. Tragedia pisana w Krakowie w 1897, a wydana 1898 roku. Wpis własn. na k.tyt.

Poz. 4.

Wyd. 1. Utwór ukazał się kilka tygodni przed śmiercią Wyspiańskiego, druk ukończono 10 października 1907 r.

Poz.5.

Wyd. 2. Po tekście błędna informacja, że wyd. I ukazało się w 1897. Z komentarza redakcyjnego M. Stokowej do "Dzieł zebranych" (Kr. 1967, t. 15, vol. 1, s. 19-20): "Wydanie to - gruntownie przerobione, nazwane przez autora drugim - w historii literatury określane jest jako 'Legenda II' w odróżnieniu od wyd. pierwszego (1898), które przyjęto nazywać 'Legendą I'.  Tablice składane zawierają rysunki do dekoracji [...] - wszystkie sygn. SW 1904".

Poz. 6.

Najbardziej znany dramat autora, w bodajże 3 wyd.

Poz. 7.

Wyd.2. Patetyczny rapsod historyczny. Pieczęć Biblioteki Zofii i Jędrzeja Moraczewskich. Zaznaczenia ołówkiem.

Poz.8

Wyd. 1. Achilleis. Sceny dramatyczne – oparty na motywach Iliady dramat Stanisława Wyspiańskiego, powstały w 1903 roku, po raz pierwszy wystawiony na scenie w roku 1925.. Pieczęć heraldyczna i zapisek nr na k.tyt.

Poz.9.

Wyd.1. Noc listopadowa – trzeci z kolei utwór Stanisława Wyspiańskiego, po „Warszawiance” i „Lelewelu”, poruszający tematykę powstania listopadowego.

Poz.10.

Pierwodruk jednego z najgłośniejszych dzieł S. Wyspiańskiego. "Rzecz napisana w roku 1902, dzieje się na scenie teatru krakowskiego. Druk ukończono dnia 10-go stycznia 1903 roku". Pieczęć Biblioteki Zofii i Jędrzeja Moraczewskich.

Poz. 11.

Wyd.1. Autorska przeróbka Stanisława Wyspiańskiego tragikomedii "Cyd" pióra Corneille'a, w której autor odstąpił od zasady trzech jedności i która wywołała słynną wojnę na pamflety między zwolennikami a przeciwnikami utworu (spór rozstrzygnęła Akademia kardynała Richelieu). Corneille nawiązał tu do postaci historycznego bohatera hiszpańskiego Don Roderyka Diaza de Vivar, który w XI w., walcząc z Maurami, okrył się chwałą i zyskał przydomek Cyd (Pan).

Poz. 12.

Wyd.1 Dzieło pośmiertne.

Rzadkie w takim zestawie!

TWARDA OPRAWA PEŁNA SKÓRA WSPÓŁCZESNA, GRZBIET Z WYPUKŁYMI ZWIĘZAMI, TŁOCZENIAMI I ZŁOCENIAMI, OKŁADKI OKOLONE OZDOBNĄ TLOCZONĄ NA ZŁOTO BORDIURĄ, WNĘTRZA OKLADEK WYKOŃCZONE MISTERNYM ZŁOTYM SZLACZKIEM, OZDOBNE WYKLEJKIZ RĘCZNIE BARWIONEGO W MASIE PAPIERU MARMORYZOWANEGO, OBCIĘCIA KART BARWIONE

Stan DB/BDB/ szczegóły stanu powyżej, ogólnie ŁADNY ZESTAW W EFEKTOWNEJ, LUKSUSOWEJ OPRAWIE

XII Aukcja książek i starodruków
27 lutego 2021 CET/Warsaw
Cena wywoławcza
2 667 EUR
5 867 EUR
220%
Wyświetleń: 136 | Ulubione: 2

Antykwariat Sobieski

27 lutego 2021 CET/Warsaw

Antykwariat Sobieski
ANTYKWARIAT SOBIESKI
Pułaskiego 31 / 3
62-800 Kalisz
+48609772993