SZYTTER Jan
KUCHARZ DOBRZE USPOSOBIONY
t.1-2 (komplet w 1 wol.)
przez...
z dodaniem wielu nowych artykułów i przyłączeniem kuchni podróżney, dla wygody podróżujących
Wyd.3. Wilno 1840, w Drukarni Diecezyalney u XX. Missyonarzy, nakładem Rubena Rafałowicza księgarza wileńskiego, str. [6], 179, [9]; [4],113, [3] ; format 11,5x18cm
Jan Szyttler (ur. 1763, zm. 1850) – kucharz, autor pierwszych systematycznych książek kucharskich na ziemiach polskich.
Urodził się w Warszawie w rodzinie kucharza, karierę rozpoczął w wieku czternastu lat jako kuchcik na dworze Ogińskich w Siedlcach. Później był kucharzem na dworze Stanisława Augusta Poniatowskiego (pod kierownictwem sławnego kuchmistrza Paula Tremona). Upodobania kulinarne króla Stanisława Augusta zapoczątkowały modę na wyrafinowaną, a zarazem zdrową kuchnię, łączącą francuskie i polskie tradycje kulinarne.
Szyttler wydał kilkadziesiąt książek, w tym najpopularniejsze: Kuchnia myśliwska, czyli na łowach (1823), Kucharz dobrze usposobiony (1830), Poradnik dla myśliwych (1839), Kucharz Nowy dla osób osłabionych (1837), Kucharka oszczędna (1835; wyd. III rozsz., 1840; wyd. IV rozsz., 1850).
Bardzo rzadkie!
TWARDA OPRAWA PÓŁSKÓREK Z EPOKI, ZŁOCONE NAPISY NA GRZBIECIE
Stan DB-/ oprawa podniszczona, grzbiet naddarty na krańcach, ślady zalania bloku, z przebarwieniami, szczególnie na początku książki, kilka k. z naddarciami, niewielkimi ubytkami dolnych marginesów, spis treści t.2-go niekompletny.