45

ORZESZKOWA - MEIR EZOFOWICZ Powieść z życia Żydów wyd. 1879 ilustracei Andriollego

ORZESZKOWA Eliza
MEIR EZOFOWICZ
Powieść z życia Żydów

Warszawa 1879. Nakład i druk S. Lewentala, str. [4], 242, 26 k. tablic ilustr. (drzeworyty), format 17,5x26 cm
Banach 758. Na tablicach drzeworytowe ilustracje Elwiro Andriollego.
Jedna z najgłośniejszych powieści polskiego pozytywizmu i jedno z najlepszych dzieł ilustratorskich Andriollego.

Andriolli  (ur. 14 listopada 1836 roku w Wilnie, zm. 23 sierpnia 1893 roku w Nałęczowie)- polski rysownik, ilustrator i malarz, przedstawiciel romantyzmu.

Andriolli specjalizował się w malarstwie oraz grafice. Posługiwał się głównie ołówkiem, tuszem oraz gwaszem. Współpracował m.in. z polskimi czasopismami ilustrowanymi: „Tygodnik Ilustrowany”, „Kłosy”, „Tygodnik Powszechny”, „Biesiada Literacka”, „Wieniec”, dla których wykonał wiele ilustracji przedstawiających obiekty zbudowane na terenach Rzeczypospolitej, znajdujące się w obecnej Polsce, Litwie, Ukrainie oraz Białorusi. Wiele z nich już dzisiaj nie istnieje. Był wziętym ilustratorem książkowym, który współpracował z warszawskimi, paryskimi i londyńskimi wydawcami. Spośród najbardziej znanych dzieł literatury polskiej i obcej ilustrowanych przez Andriollego należy wymienić takie utwory jak: Stara Baśń J. I . Kraszewskiego, Lilla Weneda J. Słowackiego, Meir Ezofowicz E. Orzeszkowej, Urodzony Jan Dęboróg W. Syrokomli, Pamiętniki kwestarza I. Chodźki, Marya A. Malczewskiego oraz Ostatni z Mohikanów J. F. Coopera, Legenda wieków W. Hugo czy Romeo i Julia W. Szekspira. Artysta intensywnie pracował nad obrazami do dzieł Adama Mickiewicza. Był autorem m.in. najbardziej znanych i do dnia dzisiejszego popularnych rysunków do Pana Tadeusza.

TWARDA OPRAWA PÓŁSKOREK WSPÓŁCZESNY, NA GRZBIECIE WYPUKŁE ZWIEZY I ZŁOCONA TYTULATURA, OKŁADZINY POKRYTE RĘCZNIE BARWIONYM W MASIE PAPIEREM
STAN DB/ egzemplarz przycięty przez introligatora, kilka kart wzmocnionych w grzbiecie, kilkanaście z marginesami oklejonymi paskami papieru,

egzemplarz kompletny
oferta specjalna

I Aukcja książek i starodruków
02 grudnia 2017 CET/Warsaw
Cena wywoławcza
471 EUR
776 EUR
165%
Wyświetleń: 140 | Ulubione: 0

Antykwariat Sobieski

02 grudnia 2017 CET/Warsaw

Antykwariat Sobieski
ANTYKWARIAT SOBIESKI
Pułaskiego 31 / 3
62-800 Kalisz
+48609772993