SIENKIEWICZ Henryk
KRZYŻACY.
Powieść w czterech tomach.
Wyd. jubileuszowe.
T. 1-4 (komplet)
Warszawa 1900. Nakł. Gebethnera i Wolffa. 16d, str. [4], 338; [4], 268; [4], 339; [4], 357, [1]; format 11,5x18cm
Pierwsze wydanie jednej z najbardziej poczytnych powieści Henryka Sienkiewicza. Drukowana była w odcinkach w „Tyg. Illustrowanym” od II 1897 do VII 1900, książkowe wydanie powieści uwieńczyło jubileusz 25-lecia pracy pisarskiej Sienkiewicza (stąd „Wyd. jubileuszowe” na kartach tyt.).
"W okresie publikacji powieść była protestem przeciwko germanizacji prowadzonej przez władze zaboru pruskiego. Sienkiewicz pisał Krzyżaków ku pokrzepieniu serc Polaków. Chciał, aby jego książka ukazywała Polskę w okresie świetności jej oręża...Krzyżacy ze względu na antyniemiecką wymowę była pierwszą książką wydaną w Polsce po zakończeniu II wojny światowej" źródło: wikipedia.org.
TWARDA OPRAWA PŁÓCIENNA Z EPOKI, NA LICACH PODWÓJNA GLĘBOKO TŁOCZONA BODIURA, GRZBIETY PŁASKIE Z PODZIAŁEM NA POLA, ŚLEPE TŁOCZENIA ORAZ ZŁOCENIA, OBCIĘCIA KART MARMORYZOWANE
STAN DB/ bloki z przekosem, przetarcia krawędzi grzbietu, płótno jednego tomu naderwane na łączeniu grzbietu z tylnim licem w połowie długości, ten blok odchodzi, karty czyste, pomimo pewnych wad egzemplarz wart uwagi
Oferta specjalna